روماتولوژی کودکان، شاخه ای نوین از طب داخلی کودکان است که در دهه های اخیر شکل گرفته و برای بسیاری از افراد تصور اینکه کودکی نوپا دارای روماتیسم باشد، بسیار عجیب و دور از ذهن بنظر میرسد. دردهای عضلانی استخوانی از شکایات شایع در سنین رشد است که جهت تشخیص علت و درمان آن و رفع نگرانی، والدین ممکن است مراجعات متعدد به پزشکان مختلف داشته باشند.تورم و درد مفصل در کودکان ممکن است خود را بصورتهای گوناگون از جمله عدم انجام  فعالیت معمول و بازیهای روزانه کودک، امتناع از نشستن و یا ایستادن و یا لنگش خود را نشان دهد. تورم مفصل طول کشیده در بسیاری از موارد بدون درد است و تشخیص آن در کودکی با جثه و مفاصل کوچک ممکن است برای والدین یا همکاران پزشک مشکل باشد. بسیاری از موارد ورم مفصلی در کودکان بصورت واکنشی بدنبال برخی از عفونتهای میکروبی و ویروسی ایجاد میشود. گاهی مصرف داروی خاصی پس از مدتها ایجاد علایم عمومی و سیستمیک مفصلی و پوستی در کودکان میکند. مواردی از ورم مفصلی میتواند در زمینه بیماریهای خونی، متابولیک و ذخیره ای، بیماریهای ارثی و خانوادگی، بیماریهای خود التهابی، واسکولیتها،عفونتها، واکسیناسیون،آرتریت ناشناخته کودکان و نوجوانان(JIA)،لوپوس و دیگر بیماریهای روماتیسمی و بیماریهای بافت همبند اتفاق بیفتد. حیطه دیگری از علم روماتولوژی کودکان  بیماریهای سیستمیک دیگری نظیر لوپوس اریتماتوی سیستمیک(SLE)،اسکلرودرمی، درماتومیوزیت کودکان ونوجوانان(JDM)،تب روماتیسمی حاد(ARF)، واسکولیتها از جمله کاواساکی و هنوخ، بیماریهای خود التهابی سیستمیک وتبهای دوره ای ، و بیماریهای خودالتهابی استخوانی است. اسپوندیلو آرتروپاتیها، آرتریت سوریاتیک،یوئیت همراه با آرتریت،سارکوئیدوز، بیماری بهجت، دردهای عضلانی اسکلتی غیر التهابی و سندرمهای تشدید درد نظیر فیبرومیالژی از حیطه های دیگر روماتولوژی کودکان است.

تشخیص صحیح و سریع بیماریهای روماتیسمی از مهمترین پایه های درمان موثر و کاستن از عوارض بیماری در کودکان است . کودکان دایما در حال رشد میباشند و بیماری و درمان آن میتواند روی زندگی حال و آینده آنها تاثیر گذار باشد.

در سرزمین ما ایران، رشته روماتولوژی کودکان همانند کودکان نوپاست و در حال حاضر تنها دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران دارای دپارتمان آن میباشد. 

دپارتمان روماتولوژی کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با محوریت بیمارستان مفید در تهران- خ شریعتی- بالاتر از حسینیه ارشاد مستقر است و این بیمارستان با دارا بودن بیشترین تعداد اعضای هیئت علمی این رشته  در میان بیمارستانهای کشور، آمادگی پذیرش بیماران سرپایی و بستری از اقصی نقاط کشور دارد.

اینجانب دکتر ودود جوادی دارای بورد فوق تخصصی روماتولوژی کودکان در این بیمارستان در خدمت کودکان ایران عزیز میباشم.

درمانگاه: شنبه صبح

کلینیک ویژه: شنبه عصر و سه شنبه عصر