تب حاد روماتیسمی یا تب روماتیسم قلبی – این غول بیدار شده

بیماری تب حاد روماتیسمی  چیست؟
این بیماری بدنبال واکنش متقاطع  سیستم ایمنی بدن به انواع خاصی از عفونت های استرپتوکوکی اتفاق میفتد. این بیماری میتواند تاثیرتخریبی دائمی روی قلب ایجاد نماید و خود را با ورم حاد مهاجر چند مفصلی ، التهاب قلب، بثورات پوستی یا با نوعی اختلالات حرکتی (کره) نشان میدهد. 

شیوع این بیماری در ایران چقدر است؟
قبل از کشف آنتی بیوتیک ها ، بروز اپیدمی های تب روماتیسمی و شیوع منطقه ای آن در جوامع، زمینه ذهنی آغازشدن بیماری را بعد از ابتلا به عفونت مشخص نموده بود . استفاده از پنی سیلین برای درمان گلودردها ونیز جلوگیری از عودهای تازه در بیمارانی که سابقه عودهای مکرر بیماری را داشتند کاهش چشمگیری در این بیماری در تمام دنیا بوجود آورد. طبق آخرین گزارشی که در کتب معتبر از شیوع بیماری در ایران آورده شده است ، شیوع سالانه 35 مورد در هر یکصد هزار نفر ذکر شده است.در دو دهه اخیر با افزایش تشخیص و کاربرد بموقع آنتی بیوتیک بروز بیماری کاهش یافته بود ولی متاسفانه اخیرا در مشاهدات میدانی خود در بیمارستانها شاهد افزایش موارد بروز بیماری هستیم. این بیماری معمولا بین سنین 5 –15 سالگی اتفاق میافتد و تفاوت عمده ای در دو جنس از نظر میزان ابتلا به بیماری دیده نمیشود. در ممالک در حال توسعه، هنوزهم عاملی برای ایجاد معلولیتهای قلبی در جوانان بشمار میرود و بنظر میرسد تکرارموارد عود باعث افزایش آسیبهای قلبی گردد. این بیماری، بخاطر داشتن علایم مفصلی،  در بین بیماریهای روماتیسمی کودکان و نوجوانان قرار میگیرد.

چرا تب حاد روماتیسمی ایجاد میشود ؟
بیماری تب روماتیسمی ناشی از پاسخ تاخیری و غیر طبیعی سیستم ایمنی، به اجزای خاصی از میکروب استرپتوکوک بتا همولیتیک گروه آ درافرادی است که دارای زمینه ژنتیکی برای ابتلا به عفونت استرپتوکوکی هستند. در بدن این افراد پاسخ ایمنی ایجاد شده نسبت به استرپتوکوک ، بعضی از نسوج خود فرد را نیز مورد حمله قرار میدهد.این ارتباط انحصاری نسبت به عفونت قبلی، اساس درمان وپیشگیری از تب حاد روماتیسمی است.عفونت استرپتوکوکی حلق در جامعه عارضه شایعی است، اما تنها گروه کمی از مبتلایان آن دچار تب روماتیسمی خواهند شد. خطر ایجاد این بیماری در کسانیکه یک باربه آن مبتلا شده باشند بخصوص در دوره  پنج ساله اول بیشتر است.

آیا این بیماری ارثی است؟ و چرا برخی افراد بدنبال گلودرد چرکی دچار آن میشوند و برخی خیر؟
تب حاد روماتیسمی بیماری ارثی محسوب نمیشود چرا که نمیتواند مستقیما از والدین به فرزند منتقل شود. در عین حال بعضی فاکتورهای ژنتیکی وجود دارند که ممکن است فرد را مستعد ابتلا به بیماری نماید.
این بیماری بعلت یک واکنش غیر طبیعی پاسخ ایمنی نسبت به اجزای استرپتوکوک، ایجاد و منجر به حمله ور شدن سیستم ایمنی به سمت اجزا نسوج خود فردمیشود. بعضی ازانواع استرپتوکوک از نظر ساختاری و دارا بودن سوپر آنتی ژنها توانایی بالقوه بیشتری برای ایجاد تب روماتیسمی دارند. بنابراین شانس ابتلا به بیماری در صورتیکه انواع بخصوصی ازعفونت در فرد مستعد به آن بوجود آید بیشتر است. در ضمن حضور در مناطق با تراکم زیاد انسانی و تجمعات، با ازدیاد انتقال عفونت، فاکتورمحیطی مهمی برای ایجاد بیماری بشمار می آیند. جلوگیری از تب روماتیسمی بستگی به تشخیص و اقدام فوری برای درمان با آنتی بیوتیک برای عفونت استرپتوکوکی حلق دارد.

آیا تب حاد روماتیسمی مسری است؟ 
تب حاد روماتیسمی بخودی خود مسری نیست. چیزی که سرایت میکند گلودرد استرپتوکوکی است. استرپتوکوک از فردی به فرد دیگر منتقل میشود و برای همین بیماری با اجتماعات در منازل، مدارس، سربازخانه ها و غیره ارتباط دارد. 

علایم اصلی بیماری کدامند؟
ییماری بدنبال عفونت حلق یا التهاب لوزه ها که کاملا و یا اصولا درمان نشده باشد ایجاد میشود. عفونت حلق یاالتهاب لوزه ها را میتوان با تب، گلودرد، سردرد، قرمزی کام با احتقان لوزه ها بهمراه ترشحات چرکی، بزرگ شدن و درد ناک شدن غدد لنفاوی گردن مشخص نمود البته شایان ذکر است که این علایم ممکنست بسیار مختصرو یاحتی در بچه های مدرسه ای ونوجوانان بکلی بدون علامت باشد. 
بعد از یک دوره بی علامتی، کودک ممکنست دچار تب و علایم ماژور( اصلی) بیماری گردد که عبارتند از:
1) ورم حاد مفصلی که ممکنست مفاصل متعددی ( زانوها، آرنجها، قوزکها و یا شانه ها) را درگیر نماید. التهاب از یک مفصل به مفصل دیگر مهاجرت میکند، ضمن اینکه در انگشتان دست ، مفاصل لگن و مهره ها ی گردن کمتر دیده میشود. درد مفصلی ممکنست شدید باشد بدون آنکه تورمی در مفاصل دیده شود. درد بیمار از معدود ورمهای مفصلی در کودکان است که دردهای بسیار شدید ایجاد میکند بگونه ای که بیمار حتی با جریان هوای ناشی از جابجایی افراد یا ملحفه ممکن است احساس درد شدید نماید. البته از مشخصات بارز همین درد اینست که غالبا با آسپیرین بسرعت از بین میرود

2) کاردیت یا التهاب قلب که خطرناکترین تظاهر بیماری است. افزایش ضربان نبض در موقع استراحت یا خواب ظن وجود کاردیت روماتیسمی را بر می انگیزد. معاینه و سمع قلب برای تشخیص غیر طبیعی بودن صدای قلب و شنیدن سوفل ضرورت دارد. سمع قلب ممکنست از یک صدای مختصر تا سوفل شدید را نشان دهد که میتواند دلیل برالتهاب لایه درونی قلب و دریچه های قلب باشد و بنام آندوکاردیت خوانده میشود. در صورتیکه التهاب در پرده قلب وجود داشته باشد ( پریکاردیت) ، ممکنست مایع دراطراف قلب جمع شود، اما غالبا بدون علامت است وخود به خود خوب میشود. در موارد ابتلای لایه میانی قلب( میوکاردیت) ، بلوک قلبی و یا ضربان قلبی نامتناسب با میزان تب و یا تغییرات نوار قلب میتواند از تظاهرات آن باشد.و نهایتا اینکه ممکن است تمامی لایه های قلبی ممکن است همزمان درگیر گردد و یا بیمار دچار علایم و نشانه های نارسایی احتقانی قلب شود.

3) کره از کلمه یونانی به معنای رقص گرفته شده و عبارت از اختلالات حرکتی ناشی از وجود التهاب در قسمتهائی از مغز است که انطباق حرکات را بعهده دارد. این علامت در حدود 30-10% مبتلایان به تب حاد روماتیسمی دیده میشود. بر خلاف آرتریت و کاردیت، کره در زمان د یرتری از سیر بیماری و غالبا 1 تا 6 ماه بعد از عفونت حلق ظاهر میشود.علایم اولیه آن بد شکل شدن دستخط ، اشکال در لباس پوشید ن و مراقبتهای شخصی، حتی در حد راه رفتن و غذا خوردن است که بعلت حرکات بی هدف و غیر ارادی بوجود می آید. ممکنست بتوان این حرکات را بطور ارادی برای مدت کوتاهی متوقف نمود وممکنست در حین خواب ناپدید شوند اما با فشار و خستگی شدت پیدا میکنند. دردانش آموزان ممکنست بعلت عدم تمرکز و نیز اضطراب مشکلات در رقابت بوجود بیآورد. موارد خفیف، کره ممکنست به اختلالات رفتاری تعبیر شود. کره خود بخود محدود شونده است و ظرف 2تا6 ماه بهبود پیدا میکند. درمان و زیر نظر داشتن آن ضرورت دارد.
4) اریتم مارژیناتوم راشی است که بشکل مناطق وسیع با مراکز روشن و حاشیه قرمزی که رنگ پوست مار را تداعی میکند و بیشترروی تنه و نواحی چسبیده به تنه در اندامها ظاهر میشود. در کودکان این تظاهر نادر است و در صورت وجود نشانه شدت بیماریست.

5) ندولهای زیر جلدی ندولهای متحرک کوچک و بدون دردی هستند که رنگ پوست روی آنها طبیعی است و غالبا در روی مفاصل دیده میشوند. این علایم در کمتر از 5% موارد وجود دارند و ممکنست به علت خفیف و گذرا بودن به آنها توجه نشود.
علایم دیگری هم میتواند در ابتدا توجه والدین را جلب کرده باشد، مانند تب، خستگی، مختل شدن کارهای روزمره ، از بین رفتن اشتها، رنگ پریدگی، درد شکم و خونریزی از بینی که ممکنست در مراحل اولیه بیماری اتفاق بیافتد.

آیا بیماری کودکان با بزرگسالان متفاوت است ؟
تب روماتیسمی بیماری کودکان سنین مدرسه و جوانان قبل از 25 سالگی است. قبل ازسن 3 سالگی نادر است و 80% بیماران بین 5 تا 19 سال دارند. در صورت عدم استفاده ازآنتی بیوتیک برای پیشگیری، عود میتواند در تمام عمر دیده شود.

تشخیص بیماری چگونه است؟
از آنجا که هیچ تست اختصاصی یا علامت ویژه ای برای بیماری وجود ندارد از معیارهایی برای تشخیص بیماری براساس یافته های بالینی و آزمایشگاهی استفاده میشود.
روماتولوژیست های کودکان در تمام د نیا با این بیماری و اشکال گوناگون آن آشنائی دارند. کودکی که مشکوک به داشتن تب روماتیسمی است بایستی تحت نظر پزشک برای پرکردن معیارها دقیقا پیگیری شود.
مشاوره با کاردیولوژیست در مواقع درگیر بودن قلب ضرورت دارد.
از چه آزمونهایی جهت تشخیص بیماری استفاده میشود ؟
آزمون های مختلف درتشخیص و پیگیری بیماری تب روماتیسمی اهمیت دارند. آزمونهای خونی در مواقع عود هم به تائید تشخیص کمک میکنند.  نشانگرهای التهاب در خون مانند میزان رسوب گلبولهای قرمز و میزان پروتئین C از مواردیست که در جریان بیماری افزایش می یابد و جزو معیارهای فرعی تشخیصی بیماری میباشد. مثل خیلی از بیماریهای روماتیسمی دیگر علایم التهاب سیستمیک تقریبا در کلیه بیماران دیده میشود بجز در مورد کره، که علامت بالینی میتواند تنها تظاهر بیماری باشد.

شواهد وجود عفونت استرپتوکوکی حائز اهمیت زیاد تشخیصی است. کشت حلق از نظراسترپتوکوک با سواب و وجود پادتن های بر ضد استرپتوکوک از آزمونهایی است که وجود رد پای عفونت استرپتوکوکی اخیر را مشخص میکنند. تیتر بالا رونده این پادتن ها در فواصل 2 تا 4 هفته میتواند دال بر وجود عفونت اخیر باشد. البته طبیعی بودن این آزمونها در کسانیکه بیماری صرفا با کره ظاهر شده تشخیص را دشوار میکند. لازم بذکر است مقادیر غیر طبیعی (anti streptolysine) ASO به تنهائی به معنای تماس قبلی با باکتری است و بخودی خود دلیل بر وجود تب روماتیسمی نیست.

چگونه کاردیت را مشخص کنیم؟
همانطور که میدانیم بیماری تب روماتیسمی میتواند هر یک یا تمامی لایه های قلب را درگیر کند. از نظر بالینی وجود یک سوفل تازه که ناشی از پدیده التهابی در قلب است شایعترین شکل کاردیت است و غالبا با سمع قلب توسط پزشک مشخص میشود. الکتروکاردیوگرام که به معنای بررسی فعالیت الکتریکی قلب بوده و روی نوار کاغذی ثبت میشود برای ارزیابی درگیری قلب مفید است، همانطوریکه عکس ساده سینه  از نظرتشخیص بزرگ شدن قلب کمک کننده است. و در نهایت با استفاده از اکو کاردیوگرافی پزشک میتواند درگیری قلب را ارزیابی کند.

آیا تب روماتیسمی نیاز به درمان دارد و آیا در صورت مصرف دارو قابل درمان یا پیشگیریست؟
پس از تشخیص جهت پیشگیری اولیه از بیماری، درمان آنتی بیوتیکی جهت جلوگیری از گسترش سوشی از میکروب که قابلیت ایجاد بیماری رادر اطرافیان و جامعه دارد انجام میگیرد. این آنتی بیوتیک در بسیاری از موارد یک دوز تزریقی پنی سیلین بنزاتین یا یک دوره درمان با پنی سیلین خوراکی میباشد. در بیمارانی که تب روماتیسمی با درگیری قلبی شناخته شده دارند، مصرف طولانی مدت بنزاتین پنی سیلین هر سه هفته یک بار در مناطق اندمیک برای جلوگیری از عود در آینده الزامی است. سالیسیلاتها یا NSAID های دیگر برای درمان آرتریت در مدت 6-8 هفته ضرورت دارد. برای درمان کاردیتهای شدید استراحت مطلق و دوز بالای استروئید ( پردنیزون) برای 2 تا 3 هفته توصیه میشود که بتدریج کاهش داده شده قطع میشود.
در مورد کره درمان داروئی برای کنترل حرکات کره ای با هالوپریدول یا اسید والپرویک با در نظر گرفتن دقیق عوارض آنها کاربرد دارد و خوشبختانه در اکثر موارد طی چند هفته بهبود می یابد.عوارض شایع داروها خواب آلودگی و لرزش هستند که به سادگی با تنظیم دوز کنترل میشود. در موارد معدودی ممکنست کره علیرغم درمان مناسب برای ماهها باقی بماند. 

چه عوارضی با  درمانهای داروئی ممکن است دیده شوند ؟
 سالیسیلاتها بدلیل طول مدت کوتاه درمان دارویی با آنها، معمولا بخوبی تحمل میشوند. در مورد گلوکوکورتیکوئیدها ممکن است عوارضی مانند آکنه، تر ک خوردگی پوست، افزایش وزن، ورم صورت، و ازدیاد موی بدن (هیرسوتیسم) ایجاد شود. 
احتمال حساسیت به پنی سیلین بسیار کم اما قابل توجه است. تنها نکته قابل تامل در مورد تزریق، دردناک بودن و قبول تزریقات مکرر توسط بیمار است.

برای پیشگیری از عدم ابتلای مجدد به تب روماتیسمی چه باید کرد؟
در 3 تا 5 سال اول بعد از شروع بیماری، احتمال ابتلای مجدد به بیماری بعد از یک گلودرد استرپتوکوکی، بیشتر است و احتمال بوجود آمدن آسیب قلبی نیز با هر عود افزایش پیدا میکند. 
بنابراین برای کلیه بیمارانی که مبتلا به تب روماتیسمی شده اند، بدون در نظر گرفتن شدت تظاهرات اولیه، پیشگیری از ابتلای مجدد(پیشگیری ثانویه) توصیه میشود.
اغلب پزشکان بر این باورند  که برای کسانی که عارضه قلبی نداشته اند، درمان آنتی بیوتیکی حد اقل به مدت 5 سال یا تا زمانیکه فرد به 21 سالگی برسد، هرکدام که طولانی مدت تر باشد بایستی انجام شود. در مواردی که درگیری قلبی (کاردیت) وجود داشته ، این پیشگیری تا سن 40 سالگی و یا مادام العمر توصیه میشود.
در مورد پیشگیری از آندوکاردیت باکتریال بوسیله آنتی بیوتیک، برای کلیه بیمارانی که آسیب دریچه های قلب داشته اند در مواقع اعمال جراحی و دندانپزشکی توصیه میشود. انجام این پیشگیری حائز اهمیت است چون باکتری میتواند از دهان حرکت نموده و باعث عفونت دریچه های قلب گردد.

بیمار چگونه پیگیری میشود؟
بعد از بهبود علائم، پیگیری با یک برنامه منظم جهت پیشگیری و پیگیری طولانی مدت از نظر آسیب قلبی دیررس توصیه میشود. پیگیری دقیق موارد کاردیت و کره توصیه میشود.

سیر بیماری چگونه است؟ چقدر طول میکشد تا خوب شود؟
خوشبختانه بیماری ماهیت خود محدود شونده دارد ولی عوارض قلبی در صورت ایجاد متاسفانه به سختی به درمان پاسخ میدهند. پس از درمان هم در صورت عفونت مجدد دستگاه تنفسی فوقانی با میکروب استرپتوکوک احتمال ایجاد مجدد تب روماتیسمی همچنان وجود دارد بخصوص در پنج سال اول پس از ابتلا.

پیش‌آگهی درازمدت بیماری چگونه است؟
سیر بیماری بگونه ای است که بنظر میرسد از نظر زمان و نیز شد ت قابل پیش بینی نباشند. درگیری قلبی در حمله اول خطر بالقوه بیشتری برای بیمار دارد هرچند که بهبود کامل قلب در بعضی موارد دیده شده است. 

آیا امکان بهبود کامل بیماری وجود دارد؟
اکثر علایم بیماری کاملا بهبود می یابند بجز کاردیت شدید ی که منجر به آسیب جدی دریچه های قلبی شده باشد که ممکن است منجر به تعویض دریچه گردد. آرتریت خود بخود بهبودی پیدا میکند، و به سالیسیلات بخوبی پاسخ میدهد. وقتی که علائم اولیه از بین رفتند، در صورتی که در بررسیها عارضه قلبی بجا نمانده باشد،هیچ محدودیت خاصی در انجام کارهای  روز مره و زندگی ، رفتن به مدرسه ، ورزش یا واکسیناسیون لازم نیست. حمایت خانواده در دوران حمله ها برای بیمارانی که کاردیت و یا کره دارند لازم است.

 

/ 0 نظر / 638 بازدید